2021 ÖZEL! Ailelerin Soruları ve Cevaplar

2021 ÖZEL! Ailelerin Soruları ve Cevaplar

2021 YAZI İÇİN ANNE BABALAR TARAFINDAN EN ÇOK MERAK EDİLENLER VE CEVAPLARI:

Aileler olarak çocuğunuzun kampa katılması konusunda kaygılarınız, kafanızda sorular olduğunu tahmin ediyoruz. Yalnız değilsiniz. Dünyadaki pek çok aile sizinle aynı durumda. 

Okuduğunuz, izlediğiniz haberler bazen sizi umutlandırıyor, bazen de ‘’evden çıkılmamalı’’ diye düşünüyorsunuz.

Sizi anlıyoruz. Ancak son dönemdeki bilimsel gelişmeler ve alınan önlemler gösteriyor ki önümüzdeki aylarda pandemi etkisini kaybedecek. Ve çok daha güzel bir yaz bizi karşılayacak.

Biz 32 yıllık uluslararası deneyime sahip bir eğitim kurumu olarak, kamp içeriklerini güncel koşullara ve çocukların değişen ihtiyaçlarına yönelik hazırladık. Onlar için öğrenme kaybını azaltarak, iç denetimlerini arttıracakları ve doyasıya eğlenecekleri, spor yapacakları, el becerilerini geliştirecekleri bir tatil planladık.

Bu dönemde, velilerimizin aklından geçenleri cevaplayabilmek ve öngörülemeyenleri azaltabilmek için aşağıdaki metni hazırladık. Bunları hazırlamadan önce de velilerimizden gelen soruları en öne koyup ardından da görüşlerine çok güvendiğimiz doktorlar ve halk sağlığı uzmanları, yerel yöneticiler, 106 ülkeden dünyanın en seçkin kamplarının üye olduğu ICF - Uluslararası Kamplar Birliği yöneticileri, 16 farklı ülkeden kamp yöneticileri ile canlı bağlantılarla toplantılar yaptık, farklı ülkelerdeki uygulamaları not aldık.

Geleceğin Yıldızları Uludağ Kamplarında her yaz profesyonel sağlık ekibi görev yapmaktadır. 1 doktor ve 2 hemşire olarak 7/24 görev yapan ekibimiz bu yaz da çocuklarımıza en üst özeni göstereceklerdir.

Geleceğin Yıldızları Sörf Kamplarında konaklama tesisimiz olan Çeşme Grand Ontur Oteli’nde, her gün 9:00-18:00 arası anlaşmalı olduğu sağlık ekibi görev yapmaktadır. Diğer zamanlarda sörf kamplarımızın yapıldığı ilk günden bu yana sağlık hizmeti aldığımız Özel Çeşme Polikliniği’ne 10 dakikada ulaşarak gerekli tetkikleri yaptırabiliyoruz.

Öncelikle kamplarımıza çocuğunu gönderen aileler ülkemizin en üst sosyo-kültürel katmanında bulunan, eğitimli ve bilinçli aileler. Her birinin çocuğu en kıymetlisi ve en iyi koşullarda bakılıyorlar. Bizim için de sağlık ve güvenlik daima ilk sırada gelir.

Önümüzde 6 ay gibi zaman var ve bu konuyla ilgili süreç çok dinamik. Gelişmeleri titizlikle takip ediyoruz. Tüm sağlık yönetimi süreçlerini Sağlık Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve ICF - Uluslararası Kamplar Birliği yönerge ve talimatlarına göre yöneteceğiz. 

Kamptan 1 hafta önce gönderilecek sağlık formlarında güncel sağlık bilgileri istenecek, aşı olmuş, yakın zamanda atlatmış, antikor geliştirmiş vb tüm bilgiler toplanacak ve titizlikle değerlendirilecek. Bütün kampçıların ve personelin kamp öncesi HES kodları alınıp kontrolleri sağlanacak. Gerekli olması halinde, yurtdışı seyahatlerde olduğunu gibi- ailelerimizi bilgilendirerek kamptan hemen önceki 2 gün içinde PCR tarama testinin yapılması için yönlendireceğiz, sonuçların bize ulaştırılmasını isteyeceğiz.

Bu uygulamalar kamp tesisinde kampçılardan 1 hafta önce kamp hazırlık ve oryantasyonu için buluşacak tüm kamp personeli için de geçerli olacak 

Kısaca, kampa sağlıklı çocuklar gelecek, onları sağlıklı kamp personeli karşılayacak ve herkes geldiklerinden daha sağlıklı ve mutlu olarak evlerine dönecekler.

 

Öncelikle, günlük hayatları çok keyifli ve stresten uzak olacak. Her gün düzenli olarak ateşleri ölçülecek ve titiz bir sağlık korunma programı içinde olacaklar; ama koçlarımızın bilgisi ve enerjisi sayesinde bunun farkında bile olmadan, günlük yaşamın bir parçası gibi eğlenerek, rahatça yaşayacaklar.

Çocukların her zamankinden daha fazla doğaya, arkadaşlarıyla kaliteli ve mutlu zaman geçirmeye, hareket etmeye ihtiyacı olduğunun farkındayız. Tüm bunları içeren kamp programını deneyimli Geleceğin Yıldızları ekibi geliştirdi ve genç koçlarımız bu programı uygulamaya hazır. Bu kampın sonunda çocuklar arkadaşlıklarını ve sosyal becerilerini geliştirecek, koçlarıyla spor yapacak, doğanın, denizin ve güneşin tadını çıkaracak,anda kalma (mindfullness) çalışmaları yapacak, el becerilerini geliştirecek ve tüm bunları çok eğlenerek yapacak.

Aktivitelerin %70 ı açık alanda, doğada olacak, tesis içinde yapılacak aktivitelerde sosyal mesafe- grup sayıları dikkate alınacak.

Bütün kamp tesisi içinde belirlenen alanlarda el hijyen istasyonları kurulacak.

50 kişinin üstünde olan toplu aktiviteler kaldırıldı. Oyun çeşitliliği arttırılarak kampçılar daha ufak gruplarla farklı ve yeni aktiviteler yapacaklar.

Kullanılan bütün spor malzemeleri günlük olarak dezenfekte edilecek.

Yapılan aktivite ve oyunlarda fiziksel temas gerektiren bütün oyunlar kaldırıldı.

Kamp içinde servis kullanılması gereken alan ve gezilerde çapraz oturma yöntemi uygulanacak.

Havuzda yeni belirlenen klor ve temizlik kuralları uygulanacak.

Odalar ve kamp tesisi içinde sürekli havalandırma modeli uygulanacak. Kamp tesisinde teslim alınan bütün malzemelerde (Gıda, temizlik, kargo, spor malzemeleri, vb.). ‘’Temassız teslim’ protokolü uygulanacaktır.

Kamp sırasında tüm kamçıların ve personelin her sabah ve akşam ateş kontrolü ve semptom takibi yapılacak, tek kişilik 20 oda hep hazır olarak tutulacak.  

Uludağ’a kamp otobüsleriyle ulaşımı tercih edenler için, kamp otobüslerinde kapasite-oturma düzeni ve sosyal mesafe uygulamaları o döneme özel TÜRSAB talimatları doğrultusunda yapılacaktır.

Kamp tesislerimizde kapasiteler Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı gibi yetkili kurumların belirlediği oranlara göre azaltılmış olarak gerçekleştirilecek. Oda planlamaları Uludağ kamplarında bir odada en fazla 3- 4 kişi, sörf kamplarında 2-3 kişi olacak şekilde ve yatak aralarında boşluk bırakılacak şekilde organize edilecek. 

Uludağ kamplarında yemek saatleri yeniden ayarlanacak, restoranı ayna anda kullanacak kişi sayısı belli sayıda tutulacak ve sosyal mesafe gözetilecek şekilde oturma düzeni ayarlanacaktır. (ISS deneyimiyle temizlik ve yemek konusunu detaylandırdık). Yemekhanelerde ortak kullanımda olan ürünler kaldırılacak ve yemek masalarına özel olarak konacak. (Ekmek, bardaklar, baharatlar, salata ve soslar)

Son 5 yıldır sörf kamplarımızı gerçekleştirdiğimiz otelimiz, tüm alanlarda hijyen konusunda lider firma olan Diversey ile işbirliği yapmıştır. Tesis girişinde ve belirlenmiş noktalarda el dezenfektanları yer almaktadır. Sörf kamplarında restoranda kampçılarımıza ayrılmış olan masalarda sosyal mesafe kuralına göre oturulacak ve kampçılarımızın açık büfeden istedikleri yemekler görevliler tarafından servis edilecektir.

Kampta sadece kampçıların eğitimi ile birebir ilgili kamp koçlarımız görev yapacak olup koç kampçı oranı yaklaşık 1/4’tür.

Geleceğin Yıldızları ekibinde yer alan koçların hemen hepsi daha önce Geleceğin Yıldızları kamplarında kampçılık ve/veya koçluk yapmış, genç ve dinamik kişilerden oluşmaktadır. Geleceğin Yıldızları’nın tüm yaz kampları personeli, Uluslararası Kamp Direktörlüğü sertifikasına sahip kamp yöneticileri ve tecrübeli kamp direktörlerin hazırladığı ve yürüttüğü yaklaşık 100 saatlik eğitimden geçmektedir.

Her biri kamplara gelmeden önce sağlık kontrolünden geçip kamplara gelecek olan personelimizin kamplar bitene kadar tesis dışıyla temasları olmayacak, kampçılar gibi onların da günlük olarak sağlık kontrolleri yapılacak. Tüm kamp personeli kamp öncesindeki hazırlık döneminde, sosyal mesafenin korunması, belirti takibi vb ile ilgili eğitimler alacaklar.

Uludağ kampımızda, 7 yıldan bu yana tesisin temizlik ve kat hizmetleri ISS Tesis Yönetimi, yemek hizmetleri ise ISS Catering tarafından yürütülüyor. Dünyanın 74 ülkesinde 510 bin çalışanıyla 200 binden fazla kuruluşa hizmet veren ISS, 40 bine yakın personeliyle Türkiye’nin seçkin kurumlarının, okullarının, hastanelerinin, AVM’lerin çözüm ortağıdır. Geleceğin Yıldızları kamplarına özel seçilen ödüllü mutfak ve temizlik ekibi kampçıların gıda ve hijyen güvenliği ve mutluluğu için çalışmaktadır. 2021’in özel sağlık koşullarına göre özel eğitilmiş ekipler kampçılarımızın sağlığı için en üst standardı sağlamak üzere hazırlıklarını yaptılar. Kullanılan tüm ürünler ve malzemeler uluslararası standartlardadır. ISS firmasının çalışma prensipleri ve standartları hakkında daha ayrıntılı bilgi için https://www.tr.issworld.com/ adresi ziyaret edilebilir.

Seyahat kısıtları kalksa dahi 2021 Yazında kamplarımızda yurtdışından yabancı kampçı ve personel bulunmayacak. Türkiye’de yaşayan yabancı çocuklar ve eğitmenler de Türk kamp personeli ve kampçılar ile aynı protokole tabi olacaklar.

Kampta buluna her kampçı ve personelimiz için Acil Vakalar Sağlık Sigortası yapılmakta ve gerek görülen durumlarda kampçılarımızın ve personelimizin ileri tetkik ve tedavileri Bursa Acıbadem Hastanesinde yapılmaktadır.

Ebeveynler olarak sizin kontrol edemediğiniz şeylerin sizi kaygılandırdığını biliyoruz. Kaygının ve krizin en önemli ilacı bilgi, tecrübe ve iyi ön hazırlıktır. Tüm bunlar dürüst ve şeffaf bir iletişim ve yönetim anlayışıyla birleşince ortaya çıkan şey pozitif bir yaşam deneyimi olur.  

Çocuklarınızdan önce, iletişim konusunda sizin en yakın dostunuz kamp iletişim ekibi olacak. Kamp sırasında aileler ve çocuklar arasındaki email alışverişi ve telefon konuşmalarını yöneten ekibin yanında, foto-video ekibimiz de sosyal medya kanallarımız üzerinden iletişim ekibine destek verecekler. Facebook, instagram ve youtube kanallarımızdan kampın nasıl gittiğini takip etme şansınız olacak.

Gerekli durumda aramanız için 7/24 ulaşabileceğiniz iletişim numaralarımız sizde olacak. Kamp direktöründen her gün kamp hakkında mektup alacaksınız, her gün çocuklarınızın fotoğraflarını ve videolarını sosyal medya kanallarımızdan izleyecek ve de her gün çocuğunuzla belirlenen saatte konuşacaksınız.

Özellikle, annelerin her an çocuklarına ulaşmak istediklerini biliyoruz, anlıyoruz. Ancak, sizin anlık gelişebilen kaygılarınızın ve stresinizin, o sırada sağlıklı, mutlu ve coşkulu biçimde aktivitelerine devam eden çocuklarınıza geçmesine ve onun konsantrasyonun kaybolmasına gerek yok.

Geleceğin Yıldızları, kampın; dış etkilerin dikkat dağıtmasına izin vermeden çocukların sosyalleşmeleri ve anda kalmayı öğrenmeleri için önemli bir fırsat olduğunu düşünen ve kampçıların cep telefonu taşımalarına izin vermeyen dünyadaki az sayıdaki kamptan biri. Çocukların mutlak yararına olduğumuz bu uygulamadan vaz geçmeyi planlamıyoruz. Ancak, içinde bulunduğumuz dönemin özel koşullarından ötürü -bu yıla özel- kampçıların aileleriyle her gün telefon konuşmaları yapmalarını sağlayacağız. Çocuklarınız dilerse kendi telefonlarını kampa getirebilirler. Bu telefonlar oda sorumlu koçları tarafından oda kasasında kapalı olarak tutulacak ve planlanan konuşma saatinde kampçılar aileleriyle kendi telefonlarından ya da dilerlerse koçunun telefonundan sesli veya görüntülü konuşabilecekler. Sonra telefonlar yine kasaya konup, günlük hayata devam edilecek.

Geride kalan 30 yıl içerisinde pek çok özel durum yaşandı ve bunların hepsi en iyi şekilde yönetildi. Yakın bir örnek vermek istenirse, 15 Temmuz 2016 günü 300 çocukla birlikte Uludağ’daydık. Oluşturduğumuz hızlı iletişim masasıyla çocukları her şeyden habersiz uyurken, ailelerle sms, email ve telefon hatlarımızla yoluyla düzenli bilgi aktardık. Soğukkanlı bir şekilde gelişmeleri takip ettiğimizi, sağlık ve gıda yönünden burada rahat olduğumuzu, kamp programının kontrollü şekilde devam ettiğini anlattık. 600 anne baba bizim kurduğumuz etkili ve açık iletişim sayesinde çocukları için o anda Türkiye’deki en güvenli yerin Uludağ Milli Parkı içindeki Geleceğin Yıldızları kampı olduğuna inandılar ve panik ve doğal refleksle çocuklarına koşmak yerine bize inanarak evlerinde güvende kaldılar. Çocuklar ülkede olan bitenden habersiz, güven içinde ve mutlu bir şekilde kampı tamamladılar ve ailelerine kavuştular. 

Lütfen diğer konulardaki uzmanlığımız yanında, iletişim konusunda da bize güveniniz.

Çocuğunuz sizin en değerli varlığınız. Onları korumak, onlar için en doğrusunu yapmak ve en iyi şekilde geleceğe hazırlamak sizin hayattaki öncelikli rolünüz. Biz bunu çok iyi biliyoruz ve 32 yıldır bu fikri destekleyici çalışmalar yapıyoruz. Dolayısıyla, amacımız aynı.

Kamp zamanı yaklaştığında, herhangi bir sebepten dolayı kampa göndermek istemezseniz, bize bildirmeniz durumunda hakkınız kaybolmaz. Size göndereceğimiz Altın Kamp Bileti ile bu yılki kamp hakkınızı 2022 yılında ya da sonraki yıl herhangi bir yaz kampımıza ya da kış kampımıza katılarak kullanabilirsiniz.

Değerli anne-babalar 

Tüm kampçılarımız ve eğitmenlerimizin güvenliği ve sağlıklı kamp deneyimi 32 yıldır önceliğimiz. Çocuğunuz için faydalı ve eğlenceli bir yaz dönemi olması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

Farklı sorularınız varsa lütfen bölge temsilciliklerimize veya bilgi@geleceginyildizlari.com adresinden bize iletiniz. Kısa sürede yanıtlarla size dönüş yapacağız.

 

· Güvenli bir ortamda kampçılık deneyimi
· Hayat boyu sürdürecekleri dostluklar ve yeni ilgi alanları keşfetme fırsatı
· Aynı yaş grubundaki arkadaşlar ile beraber sınırsız eğlence
· Aileden uzakta, kampçıların kendi sorumluluklarını alarak bir grup halinde yaşama yeteneklerinin geliştirilmesi
· Takım çalışması, zaman kullanımı, anda kalma(midnfullnes) alanlarında bireysel gelişim becerilerinin geliştirilmesi
· Kampçılar için doğru örnekler teşkil eden genç, çalışkan ve sorumluluk sahibi rol model koçlar

Kurulduğu 1989 yılından bugüne sadece okul dışı eğitim ve kamplar alanında çocuklara gençlere hizmet veren Geleceğin Yıldızları olarak geride kalan 32 yılda, 5-17 yaş grubu 40 bin öğrenciye ve ailelerine, yıl boyunca ülkemizde toplam 9 merkezde, 30 farklı eğitim programı sunabilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçmişte hayatlarına dokunduğumuz çocuklar ve gençler bugün, iş insanı, doktor, öğretmen, mühendis, milletvekili, yönetici, sivil toplum örgütü çalışanı olarak ülkemize ve insanlığa faydalı işler yapıyorlar.

32 yıldır ailelerle yapılan bütün anketlerde “Geleceğin Yıldızları deyince aklınıza gelen ilk kelime nedir?” sorusunun cevabı %95 gibi bir oranla “GÜVEN” oldu. Bunun başlıca nedeni ailelerle aramızda kurulan dürüstlük esasına dayanan şeffaf ve sıcak ilişkidir. Bunu sürdürmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ
DESIGN + DEVELOPMENT Adaptice