Ailelerin Soruları ve Cevaplar

2021 YAZI İÇİN ANNE BABALAR TARAFINDAN EN ÇOK MERAK EDİLENLER VE CEVAPLARI:

Çocuğunuz 1 yıldan fazla süredir alışkın olduğu sosyal ortamlardan uzak, ekran karşısında ve günün büyük çoğunluğu evde geçirmek durumunda kaldı. Onun doğaya çıkması gerektiğini ve yaşıtlarıyla sosyalleşmesi gerektiğini biliyorsunuz. Ancak, bazen ‘’acaba’’ diye düşünüyorsunuz.

Sizi anlıyoruz. Yalnız değilsiniz. Dünyadaki pek çok aile sizinle aynı durumda. Ancak son dönemdeki gelişmeler gösteriyor ki pandemi etkisini kaybediyor ve bizi güzel bir yaz bekliyor. Ancak tedbiri elden bırakmamak da gerekiyor.

Biz 32 yıllık uluslararası deneyime sahip bir eğitim kurumu olarak, kamp içeriklerini güncel koşullara ve çocukların değişen ihtiyaçlarına yönelik hazırladık. Onlar için öğrenme kaybını azaltarak, iç denetimlerini arttıracakları ve doyasıya eğlenecekleri, spor yapacakları, el becerilerini geliştirecekleri bir tatil planladık.

Bu dönemde, velilerimizin aklından geçenleri cevaplayabilmek ve öngörülemeyenleri azaltabilmek için aşağıdaki bölümü hazırladık. Bunları hazırlamadan önce de velilerimizden gelen soruları en öne koyup ardından da görüşlerine çok güvendiğimiz doktorlar ve halk sağlığı uzmanları, yerel yöneticiler, 106 ülkeden dünyanın en seçkin kamplarının üye olduğu ICF - Uluslararası Kamplar Birliği yöneticileri, 16 farklı ülkeden kamp yöneticileri ile canlı bağlantılarla toplantılar yaptık, farklı ülkelerdeki uygulamaları not aldık.

Çocuğunuzun güven içinde bir kamp ve tatil deneyimi yaşaması için yol haritamız, planlarımız ve ekibimiz hazır.

Aşağıdakiler haricinde bir sorunuz varsa lütfen bize bilgi@geleceginyildizlari.com eposta adresimizden ya da 0850 450 1989 numaralı telefonumuzdan iletiniz.

Evet. Uludağ Kampı çocuğunuzun belki de bu kadar aktif olup yazın tadını çıkarırken, en çok güvende olacağı yer. Şehirden ve insanlardan uzak, Uludağ Milli Parkı’nın içinde yer alan ve sadece kampçılarımızla kamp ekibinin bulunduğu, dışarıyla bağı olmayan özel tesiste düzenlenen kampın, çocuğunuz için en güvenli yerlerden biri olduğuna emin olabilirsiniz. 

Yani, kampçılar ve ekip kamp tesisine giriyorlar ve 'bubble' modeli sayesinde dış dünyayla temas etmeden kampı geçiriyorlar.

Geleceğin Yıldızları Uludağ Kamplarında her yaz profesyonel sağlık ekibi görev yapmaktadır. 1 doktor ve 1 hemşire olarak 7/24 görev yapan ekibimiz her yıl olduğu gibi bu yaz da çocuklarımıza en üst özeni gösterecekler. Bu ekibe destek veren Geleceğin Yıldızları yöneticileri ve iletişim ekibi sayesinde 'SAĞLIK' en öncelikli ve titiz olduğumuz konu olmaya devam edecek.

Geleceğin Yıldızları Sörf Kamplarında konaklama tesisimiz olan Çeşme Grand Ontur Oteli’nde, her gün 9:00-18:00 arası anlaşmalı olduğu sağlık ekibi görev yapmaktadır. Diğer zamanlarda sörf kamplarımızın yapıldığı ilk günden bu yana sağlık hizmeti aldığımız Özel Çeşme Polikliniği’ne 10 dakikada ulaşarak gerekli tetkikleri yaptırabiliyoruz.

Öncelikle, kamplarımıza çocuğunu gönderen aileler ülkemizin en üst sosyo-kültürel katmanında bulunan, eğitimli ve bilinçli aileler... Her birinin çocuğu onların en kıymetlisi ve en iyi koşullarda bakılıyorlar.

Çocukların sağlık durumları ailelerince özenle takip ediliyor ve küçük bir sorun bile olsa, kamptan tam keyif alabilmeleri için iyileşene kadar kampa göndermiyorlar. Buna kamptan birkaç gün önce bisikletten düşüp ayağını sakatlayan da hafif burun akıntısı olan da dahil. Böylesi durumlarda çocuklar kampa iyileştikten sonra katılıyorlar veya hakları sonraki döneme aktarılıyor. 32 yıllık deneyimimiz sırasında en sağlık konusunda en büyük desteği ve işbirliğini, bilinçli ve özenli Geleceğin Yıldızları velilerinden gördüğümüzü söyleyebiliriz.

Sağlıkla ilgili gelişmeleri titizlikle takip ediyoruz. Tüm sağlık yönetimi süreçlerini Sağlık Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve ICF - Uluslararası Kamplar Birliği yönerge ve talimatlarına göre yönetiyoruz. 

Ailelere kayıt sırasında verilen sağlık formlarında sağlık bilgileri isteniyor, aşı olmuş, yakın zamanda atlatmış, antikor geliştirmiş vb tüm bilgiler toplanacak ve titizlikle değerlendiriliyor. Kamptan 48 saat önce tüm ailelere gönderilecek online formlarla ailelerden kamp öncesi güncel sağlık beyanı alınıyor. Bununla birlikte, bütün kampçıların ve personelin kamp öncesi HES kodları alınıp kontrolleri sağlanıyor. 

Bu uygulamalar kamp tesisinde kampçılardan 4 gün önce kamp hazırlık ve oryantasyonu için buluşacak tüm kamp personeli için de geçerli.

Kısaca, kampa sağlıklı çocuklar gelecek, onları sağlıklı kamp personeli karşılıyor ve herkes geldiklerinden daha sağlıklı ve mutlu olarak evlerine dönüyor.

 

Öncelikle, tüm çocuklarımızın günlük hayatları çok keyifli ve stresten uzak olacak.

Her gün düzenli olarak ateşleri ölçülecek ve titiz bir sağlık korunma programı içinde olacaklar; ama koçlarımızın bilgisi ve enerjisi sayesinde bunun farkında bile olmadan, günlük yaşamın bir parçası gibi eğlenerek, rahatça yaşayacaklar.

Çocukların her zamankinden daha fazla doğaya, arkadaşlarıyla kaliteli ve mutlu zaman geçirmeye, hareket etmeye ihtiyacı olduğunun farkındayız. Tüm bunları içeren kamp programını deneyimli Geleceğin Yıldızları ekibi geliştirdi ve genç koçlarımız bu programı uygulamaya hazır.

Bu kampın sonunda çocuklar arkadaşlıklarını ve sosyal becerilerini geliştirecek, koçlarıyla spor yapacak, doğanın, denizin ve güneşin tadını çıkaracak,anda kalma (mindfullness) çalışmaları yapacak, el becerilerini geliştirecek ve tüm bunları çok eğlenerek yapacak.

 

Bu konudaki çalışmalarımızın çok kapsamlı ve her detayılı olduğunu bilmenizi isteriz. ABD, Kanada, İsviçre ve İspanya gibi ülkelerdeki kamplar birliklerinin ve en önde gelen kamplarının yöneticileriyle fikir alışverişinde bulunarak - Türkiye için belirlenen standartların üzerinde bir özen gösterildiğinden emin olabilirsiniz.

Kısaca, başlıklar halinde vermek gerekirse; 

2020 NBA finallerinde uygulanan ve artık birçok ülkedeki okul ve etkinlik uygulamarında kullanılan 'bubble' sistemi 2021 kamplarımızın temelini oluşturacak. Bu model ile gruplar 12 kampçı ve 2 koçtan oluşacak, bunlar tüm aktivitelerini diğer gruplarla sıfır veya minimum temas ile gerçekleştirecekler. 

Aktivitelerin %80 i açık alanda, doğada olacak. Tesis içinde yapılacak aktivitelerde sosyal mesafe- grup sayıları dikkate alınacak.

Bütün kamp tesisi içinde belirlenen alanlarda el hijyen istasyonları var.

Geniş katılımlı aktiviteler bu yaza özel kaldırıldı. Oyun çeşitliliği arttırılarak kampçılar daha ufak gruplarla farklı ve yeni aktiviteler yapacaklar.

Kullanılan bütün spor malzemeleri günlük olarak dezenfekte edilecek.

ULUDAĞ: Uludağ’a kamp otobüsleriyle ulaşımı tercih edenler için, kamp otobüslerinde kapasite-oturma düzeni ve sosyal mesafe uygulamaları, TC Sağlık Bakanlığı, TC Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB talimatları doğrultusunda yapılıyor.

Kamp tesislerimizde kapasiteler Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı gibi yetkili kurumların belirlediği oranlara göre azaltılmış olarak gerçekleştirilecek. Oda planlamaları bir odada 3 kişi, olacak şekilde ve yatak aralarında boşluk bırakılacak şekilde organize ediliyor. 

Uludağ kamplarında yemek saatleri yeniden ayarlanacak, restoranı ayna anda kullanacak kişi sayısı belli sayıda tutulacak ve sosyal mesafe gözetilecek şekilde oturma düzeni ayarlanacak. (Yemek hizmetimizi veren ISS deneyimiyle temizlik ve yemek konusunu detaylandırdık). Yemekhanelerde ortak kullanımda olan ürünler kaldırılacak ve yemek masalarına özel olarak konacak. (Ekmek, bardaklar, baharatlar, salata ve soslar)

SÖRF: Son 5 yıldır sörf kamplarımızı gerçekleştirdiğimiz otelimiz, tüm alanlarda hijyen konusunda lider firma olan Diversey ile işbirliği yapmıştır. Tesis girişinde ve belirlenmiş noktalarda el dezenfektanları yer alıyor, kampçılarımız restoranda kendilerine ayrılmış olan masalarda sosyal mesafe kuralına göre oturuyorlar.

 

Kampta sadece kampçıların eğitimi ile birebir ilgili kamp koçlarımız görev yapacak olup koç kampçı oranı yaklaşık 1/4’tür.

Geleceğin Yıldızları ekibinde yer alan koçların hemen hepsi daha önce Geleceğin Yıldızları kamplarında kampçılık ve/veya koçluk yapmış, genç ve dinamik kişilerden oluşmaktadır. Geleceğin Yıldızları’nın tüm yaz kampları personeli, Uluslararası Kamp Direktörlüğü sertifikasına sahip kamp yöneticileri ve tecrübeli kamp direktörlerin hazırladığı ve yürüttüğü yaklaşık 100 saatlik eğitimden geçmektedir.

Her biri kamplara gelmeden önce sağlık kontrolünden geçip kamplara gelecek olan personelimizin kamplar bitene kadar tesis dışıyla temasları olmayacak, kampçılar gibi onların da günlük olarak sağlık kontrolleri yapılacak. Tüm kamp personeli kamp öncesindeki hazırlık döneminde, sosyal mesafenin korunması, belirti takibi vb ile ilgili eğitimler alıyorlar.

Uludağ kampımızda, 7 yıldan bu yana tesisin temizlik ve kat hizmetleri ISS Tesis Yönetimi, yemek hizmetleri ise ISS Catering tarafından yürütülüyor.

Dünyanın 74 ülkesinde 510 bin çalışanıyla 200 binden fazla kuruluşa hizmet veren ISS, 40 bine yakın personeliyle Türkiye’nin seçkin kurumlarının, okullarının, hastanelerinin, AVM’lerin çözüm ortağıdır. Geleceğin Yıldızları kamplarına özel seçilen ödüllü mutfak ve temizlik ekibi kampçıların gıda ve hijyen güvenliği ve mutluluğu için çalışmaktadır.

2021’in özel sağlık koşullarına göre özel eğitilmiş ekipler kampçılarımızın sağlığı için en üst standardı sağlamak üzere hazırlıklarını yaptılar. Kullanılan tüm ürünler ve malzemeler uluslararası standartlardadır. ISS firmasının çalışma prensipleri ve standartları hakkında daha ayrıntılı bilgi için https://www.tr.issworld.com/ adresi ziyaret edilebilir.

Seyahat kısıtları kalksa dahi 2021 Yazında kamplarımızda yurtdışından yabancı kampçı ve personel bulunmayacak.

Türkiye’de yaşayan yabancı çocuklar ve eğitmenler de Türk kamp personeli ve kampçılar ile aynı protokole tabi olacaklar. 

Kampta buluna her kampçı ve personelimiz için Acil Vakalar Sağlık Sigortası yapılmakta ve gerek görülen durumlarda kampçılarımızın ve personelimizin ileri tetkik ve tedavileri Bbu kapsam içerisinde- Bursa Acıbadem Hastanesinde yapılmaktadır.

Ebeveynler olarak sizin kontrol edemediğiniz şeylerin sizi kaygılandırdığını biliyoruz. Kaygının ve krizin en önemli ilacı bilgi, tecrübe ve iyi ön hazırlıktır. Tüm bunlar dürüst ve şeffaf bir iletişim ve yönetim anlayışıyla birleşince ortaya çıkan şey pozitif bir yaşam deneyimi olur.  

Çocuklarınızdan önce, iletişim konusunda sizin en yakın dostunuz 'kamp yönetim ekibi' olacak. 

Gerekli durumda aramanız için 7/24 ulaşabileceğiniz iletişim numaralarımız sizde olacak. Kamp direktöründen kamp hakkında mektuplar alacaksınız ve de her gün çocuğunuzla belirlenen saatte konuşacaksınız.

Özellikle, annelerin her an çocuklarına ulaşmak istediklerini biliyoruz, anlıyoruz. Ancak, sizin anlık gelişebilen kaygılarınızın ve stresinizin, o sırada sağlıklı, mutlu ve coşkulu biçimde aktivitelerine devam eden çocuklarınıza geçmesine ve onun konsantrasyonun kaybolmasına gerek yok.

Geleceğin Yıldızları, kampın; dış etkilerin dikkat dağıtmasına izin vermeden çocukların sosyalleşmeleri ve anda kalmayı öğrenmeleri için önemli bir fırsat olduğunu düşünen ve kampçıların cep telefonu taşımalarına izin vermeyen dünyadaki az sayıdaki kamptan biri. Çocukların mutlak yararına olduğumuz bu uygulamadan vaz geçmeyi planlamıyoruz. Ancak, içinde bulunduğumuz dönemin özel koşullarından ötürü -bu yıla özel- kampçıların aileleriyle her gün telefon konuşmaları yapmalarını sağlayacağız. Çocuklarınız dilerse kendi telefonlarını kampa getirebilirler. Bu telefonlar oda sorumlu koçları tarafından oda kasasında kapalı olarak tutulacak ve planlanan konuşma saatinde kampçılar aileleriyle kendi telefonlarından ya da dilerlerse koçunun telefonundan sesli veya görüntülü konuşabilecekler. Sonra telefonlar yine kasaya konup, günlük hayata devam edilecek.

Geride kalan 32 yıl içerisinde pek çok özel durum yaşandı ve bunların hepsi en iyi şekilde yönetildi. Yakın bir örnek vermek istenirse, 15 Temmuz 2016 günü 300 çocukla birlikte Uludağ’daydık. Oluşturduğumuz hızlı iletişim masasıyla çocukları her şeyden habersiz uyurken, ailelerle sms, email ve telefon hatlarımızla yoluyla düzenli bilgi aktardık. Soğukkanlı bir şekilde gelişmeleri takip ettiğimizi, sağlık ve gıda yönünden burada rahat olduğumuzu, kamp programının kontrollü şekilde devam ettiğini anlattık. 600 anne baba bizim kurduğumuz etkili ve açık iletişim sayesinde çocukları için o anda Türkiye’deki en güvenli yerin Uludağ Milli Parkı içindeki Geleceğin Yıldızları kampı olduğuna inandılar ve panik ve doğal refleksle çocuklarına koşmak yerine bize inanarak evlerinde güvende kaldılar. Çocuklar ülkede olan bitenden habersiz, güven içinde ve mutlu bir şekilde kampı tamamladılar ve ailelerine kavuştular. 

Lütfen diğer konulardaki uzmanlığımız yanında, iletişim konusunda da bize güveniniz.

Çocuğunuz sizin en değerli varlığınız. Onları korumak, onlar için en doğrusunu yapmak ve en iyi şekilde geleceğe hazırlamak sizin hayattaki öncelikli rolünüz. Biz bunu çok iyi biliyoruz ve 32 yıldır bu fikri destekleyici çalışmalar yapıyoruz. Dolayısıyla, amacımız aynı.

Kamp zamanı yaklaştığında, herhangi bir sebepten dolayı kampa göndermek istemezseniz, bize bildirmeniz durumunda hakkınız kaybolmaz. Size göndereceğimiz Altın Kamp Bileti ile bu yılki kamp hakkınızı 2022 yılında ya da sonraki yıl herhangi bir yaz kampımıza ya da kış kampımıza katılarak kullanabilirsiniz.

Kurulduğu 1989 yılından bugüne sadece okul dışı eğitim ve kamplar alanında çocuklara gençlere hizmet veren Geleceğin Yıldızları olarak geride kalan 32 yılda, 5-17 yaş grubu 40 bin öğrenciye ve ailelerine, yıl boyunca ülkemizde toplam 9 merkezde, 30 farklı eğitim programı sunabilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçmişte hayatlarına dokunduğumuz çocuklar ve gençler bugün, iş insanı, doktor, öğretmen, mühendis, milletvekili, yönetici, sivil toplum örgütü çalışanı olarak ülkemize ve insanlığa faydalı işler yapıyorlar.

32 yıldır ailelerle yapılan bütün anketlerde “Geleceğin Yıldızları deyince aklınıza gelen ilk kelime nedir?” sorusunun cevabı %95 gibi bir oranla “GÜVEN” oldu. Bunun başlıca nedeni ailelerle aramızda kurulan dürüstlük esasına dayanan şeffaf ve sıcak ilişkidir. Bunu sürdürmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ
DESIGN + DEVELOPMENT Adaptice