Neden Kamp?

Neden Kamp?

Kamp dediğin hem eğlenceli hem öğretici olsun. DAHA NE OLSUN?

Her kamp başka bir macera! Unutulmaz deneyimler ve yeni arkadaşlıklar bu macerada!
Kamplara katılan çocuklar, şehirdeyken odaklanamadıkları birçok şeyi yeniden keşfediyor.
Çünkü burada rutin yok, ödev yok, sadece kendi ilgi alanları var.

Yeni arkadaşlarla tanışıyor ve benzer şeyleri aynı heyecanla merak ediyorlar. Belki de ilk kez kendi ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfediyorlar.

Sakin bir nefes alsın ve KEŞFETMEYE BAŞLASIN!

Kabul edelim, şehirde yaşamak çocuk ve gençler için de çok kolay bir deneyim değil. Okula yetişmek, ödevleri tamamlamak, kendilerinden beklenenleri gerçekleştirmek… Bu rutinin dışına
çıkmak kamplarda mümkün. Çocuklarınız keyif alacakları uğraşlarla zaman geçirecek ve özel kamp programlarına katılmak en değerli aktiviteleri olacak...

Onlar, gelişme çağındalar. Kamptaki düzenli egzersiz çocuklara ve gençlere enerji veriyor. Yeni arkadaşlarla tanışmak ve grup aktivitelerine katılmak onları daha da hareketlendiriyor.

Çocuklarınız kamptayken daha çok gözlemliyor, problem çözme ve sağlıklı iletişim kurma yeteneklerini geliştiriyorlar. Kamp boyunca daha dışa dönük yaşıyor, daha çok şey deneyimliyor, eve yepyeni kazanımlarla dönüyorlar.

Yeni bir hayal, YENİ BİR GELECEK

Elbette her çocuğun hayalleri var. Kamp deneyimi ise onlara farklı deneyimler sunuyor. Her yeni kamp macerası, yeni bir hayal demek. Çocuklarınız kendilerini keşfettikçe hayalleri değişecek, önlerinde yepyeni olasılıklar belirecek.

Kamp dönüşü AKILDA KALANLAR…

“Yeni arkadaşlar edindim.”

“Doğada kendimi çok iyi hissettim.”

“Sporcu ve sanatçı yanımı keşfettim.”

“Takım ruhuyla tanıştım.”

BİR KAMP ÇOK ŞEY DEĞİŞTİRİR!
gbgb
BİR KAMP ÇOK ŞEY DEĞİŞTİRİR!

Yüz yılı aşkın bir süredir dünyada milyonlarca aile kamp deneyiminin sunduğu pozitif ve destekleyici ortamdan faydalanıyor.  Çocuklar ve gençler, aileden ayrı yaşam becerilerini kampların güvenli ortamında, kendilerine role-model olacak liderleriyle beraber geliştiriyorlar.

Her çocuğun kamp deneyimi onların yaşam öyküsünün bir parçasıdır. Kamp, ilklerdir – ilk uzun süreli evden ayrılma, ilk ateş yakma, ilk çadır kurma ya da ateş başı öykülerinin keyfini çıkarma- ve çocuğa ve onun güzel yeteneklerine değer veren bir toplumun parçası olma. Kamp anılar yaratmaktır,  geleneklere saygı duymak onu taçlandırmak ve daha büyük bir şeyin parçası olmaktır.

Kampların eğlenceli olduğuna dair hiç şüphe yok. Çocuklar saçma şarkılar söyler, eğlenceli oyunlar oynar, yüzer ve kamp ateşi etrafında hikayeler anlatırlar... Son 50 yıldır kitaplarda filmlerde, televizyon programlarında çizilen kamp resimleri işte bu, fakat kamplarda sadece eğlenceden çok daha fazlası var;

• Fiziksel gelişim: Büyüme dönemindeki çocukların doğru fiziksel gelişimi, hayat boyu onlara güç, zindelik ve enerji verecektir; kamplar fiziksel gelişimin temellerinin atıldığı en ideal ortamlardır.

• Sosyal gelişim: Dünyadaki tüm örnekler gösteriyor ki, çocukların sosyal gelişimi onları hayatta başarıya götürecek itici güçleri olacaktır. Sosyal gelişimin yapı taşları problem çözebilme, disiplin, liderlik, özgüven, özsaygı ve en önemlisi kendini doğru ifadebilme becerilerini kamplarda yaşayarak öğrenecekler.

• Yeni arkadaşlıklar: Anne babalar çocuklarının çeşitli ve seçkin arkadaşları olmasını arzu ediyor; kamplar kontrollü ortamda farklı ülke ve şehirlerden hayat boyu devam edecek arkadaşlıklar sunuyor.

• İlgi alanında gelişme fırsatı: Her çocuğun içinde bir belki de birkaç tane cevher var; kamplarda yarattığımız bağımsız özgür ortamlarda çocuklarınız kendilerini keşfedecekler. 

• Role model: Çocukların gelişimlerini devam ettirirken yaşça kendilerine yakın role model ihtiyacına kamplardaki genç, çalışkan ve sorumluluk sahibi liderler&antrenörler cevap oluyor.

BUGÜNKÜ ÇOCUKLAR VE GENÇLER
ssss
BUGÜNKÜ ÇOCUKLAR VE GENÇLER

 Elektronik Yaşam, Hayatın Gerçeği
 8–10 yaş arası Amerikalı çocuklar yazın günde ortalama 8 saati TV, video oyunları, internet, cep telefonu ve ipod vb teknolojik ürünlerle oynayarak geçiriyor. Bu Kanada’da ortalama 6 saat. Peki Türkiye’de daha az mıdır?
12–17 yaş grubunun %70’inde cep telefonu var, %50’den fazlasının da odasında TV.

 Doğada Daha Fazla Zaman
 Bugünün çocukları, anne babalarının o yaşlarda keşfettiklerinin yarısından daha azını tanıyor.
 Her geçen gün daha fazla çocuk doğal yaşamın ne olduğunu deneyimlemeden büyüyor.
 Çocukların ve gençlerin sağlıklı gelişimleri için doğada daha fazla zaman geçirmeye ihtiyacı var. Bilimsel araştırmalar, tabiatta geçirilen zamanın ileride karşılaşılabilecek ruhsal sorunları önlemede en etkin yöntem olduğunu ortaya koyuyor.

 Daha Fazla Fiziksel Aktivite
 Şehirde yaşayan çocukların %74’ü günde 1 saatten az fiziksel aktivite yapıyor, obezite yaz tatilinde artıyor.
 Biliyoruz ki egzersiz çocukları geliştiriyor. Beyin faaliyetini inceleyen araştırmalar fit olan çocukların ve ergenlerin, bilişsel kapasitelerini daha etkin ve uzun süreli kullanabildiklerini gösteriyor.
 Günlük hayatında fiziksel aktiviteye yer veren çocuklar daha yüksek özsaygı, daha az depresyon ve kaygı yaşıyor.

 Zamanı & İnsan Kaynağını Değerlendirme
 İlk–orta–lise yaş grubu 16 milyon çocuk ve gencimiz var.
 12 hafta yaz tatili, 2 hafta sömestr tatili, bayram, yılbaşı vb. tatilleri ile toplam 16 hafta, yani yılın 4 ayı tatil var.
 Bu sürenin iyi değerlendirilmesi, ülkenin insan kaynağı yönetimi açısından çok önemli.

Okulların olmadığı tatil dönemlerinde bir seçenek var:

150+ Yıllık Know–How = KAMP
Kamp, “extra curricular education” ya da “outdoor education”, okul ortamı ve saatleri dışında yapılan ve çocukları, gencleri gelecekteki rollerine hazırlamayı hedefleyen destekleyici bir unsurdur. Sabit bir yerde ve yatılı/gunduzlu/gezi/haftanın belli gun ve  saatlerini kapsayan geniş bir yelpazedeki spor, sanat ve benzeri eğitim gelişim  faaliyetlerinin genel tanımıdır. 

nat ve benzeri eğitim gelişim faaliyetleri.
MENTOR'UN KAMPTAKİ KARŞILIĞI “KOÇ”
ffff
MENTOR'UN KAMPTAKİ KARŞILIĞI “KOÇ”

Mentorluk fikri, eski zamanlara kadar dayanır. Yunan mitolojisinde, Ithaca Kralı Odysseus Truva Savaşı’na katıldığında, oğlunu ve krallığını gözetmesi ve oğlunu yetiştirmesi için arkadaşı Mentor’u görevlendirdi. Bugün, “Mentor” ismi kendinden daha az deneyimli olanlarla bilgilerini ve tecrübelerini paylaşan kişi anlamına gelir. Bunun günümüzde, kamplardaki karşılığına ise artık “koç” deniyor. Bunu profesyonel koçlukla ya da yaşam koçu gibi hayatımıza yeni girmiş kavramlarla karıştırmamak gerek. Bu sadece kamp koçluğu.

Gidilen kamp ister yatılı olsun isterse de günübirlik yaz okulu, çocuklarla ve gençlerle birlikte olan kişilerin onlar için özel bir yeri ve durumu vardır.

Kamp deneyimi, bu ilişkileri benzersiz bir şekilde geliştirmek için tasarlanmıştır. Onlar, kampçılara sadece bir şeyler öğretmekle kalmaz aynı zamanda olumlu koçluk ilişkilerinin temel unsurlarını kullanırlar.

  • Kamp koçları, kampçılarla anekdotlar ve hikâyeler paylaşarak onlara yeni şeyler öğretirler. Kendi başarıları ve başarısızlıkları sonucu sahip oldukları bilgileri ve tecrübeleri kampçılarla paylaşırlar.
  • Kamp koçları, kampçılar için uygun davranışlar sergileyen iyi birer örnek oluştururlar. Aynı zamanda onlara adaletli ve dürüst olmayı, empati kurmayı, onurlu bir şekilde kazanmayı ve kaybetmeyi öğretirler.
  • Kamp koçları kampçıları hayata hazırlamak amacıyla onlara rehberlik ederler.  Kampçılara, okulda öğrenemeyecekleri şeyleri öğretirler. Onlara, başkalarıyla nasıl yaşanacağını, arkadaşlık ilişkilerinin nasıl yürütüleceğini, nasıl lider olunacağını ve takım olarak nasıl hareket edileceğini öğretirler.
  • Kamp koçları kampçıları duygusal açıdan desteklerler. Baş edilmesi zor durumlarda her zaman kampçılara destek olurlar. Koçlar kampçılara sadece yardım etmek için orada bulunmazlar. Aynı zamanda kampçıların zor durumlarla baş etmesini sağlamakta ve zorlukları yenmenin sonucu gelen başarma duygusunu hissetmelerini amaçlamaktadırlar.

Çocukluk anılarına ve gençlerin gelişimine katkıda bulunan bu ilişkilere ve ilgili koçlara çocukların gerçekten ihtiyacı var. 

Ailelerinin dışından olan bu koçlar, her bir kampçının kişilik özelliklerini önemser, başarılı olma yolunda atmaları gereken adımları gösterir ve başarı yolunda yaptıkları hatalardan ders çıkarmalarını sağlar.

Her yıl dünyada milyonlarca çocuk ve gencin bu ilişkileri kampta gelişmektedir.

ÇOCUĞUNUZU KAMPA GÖNDERMEK İÇİN 5 NEDEN…
dddd
ÇOCUĞUNUZU KAMPA GÖNDERMEK İÇİN 5 NEDEN…

Gençlik ve doğa bir araya gelince çok güzel şeyler olur… ve onlar kampta bir araya gelince inanılmaz bir şey olur. Dünyada ve Türkiye’de kamplar yıllardır çocukların ve ailelerinin kalplerinin ve zihinlerinin bir parçası. Kamp deneyimi, sanatçı, müzisyen, iş adamı, politikacı, aktör, bilim adamı ve çocukların kalbinde yaşayan hayali yaratmak ve büyütmek açısından birçok gencin yaşamının dönüm noktası olmuştur.

Her çocuğun kamp deneyimi onların yaşam öyküsünün bir parçasıdır. Kamp, ilklerdir – ilk uzun süreli evden ayrılma, ilk ateş yakma, ilk çadır kurma ya da ateş başı öykülerinin keyfini çıkarma- ve çocuğa ve onun güzel yeteneklerine değer veren bir toplumun parçası olma. Kamp anılar yaratmaktır,  geleneklere saygı duymak onu taçlandırmak ve daha büyük bir şeyin parçası olmaktır.

Yaz kamplarının eğlenceli olduğuna dair hiç şüphe yok. Çocuklar saçma şarkılar söyler, eğlenceli oyunlar oynar, yüzer ve kamp ateşi etrafında hikayeler anlatırlar... Son 50 yıldır kitaplarda filmlerde, televizyon programlarında çizilen kamp resimleri işte bu, fakat kamplarda sadece eğlenceden çok daha fazlası var.

Eğlencenin yanı sıra, aileler çocuklarının kampa ihtiyacı olduğunu düşünürken şu 5 nedeni de bilmeliler.

  1. Kamp çocuğunuzu sonsuza kadar değiştirir…fakat iyi anlamda-  Birçok ülkeden kampçılar ve aileleriyle yapılan anketlere göre, kamp kampçıların başarılı yetişkinler gibi roller üstlenmeleri için gereken becerileri inşa ediyor. Kampçılar kampın onlara yeni arkadaşlar edinmede yardımcı olduğunu (96%), kendilerinden değişik çocukları tanıma fırsatı sağladığını (93%), kendilerini iyi hissetmelerini sağladığını (94%) ve yeni şeyleri denemiş öğrenmiş olarak döndüklerini (98%) söylüyorlar.
  2. Kamp çocuğunuza hareketli olmayı öğretir- Kamp çocuklara yeni şeyler deneme ve insan yetisiyle yapılan aktivitelere katılma olanağı sunuyor. ABD’de yapılan anketlere göre Amerikalı bir çocuğun herhangi bir gün video oyunları oynaması bisiklete binmesinden 6 kat daha muhtemel. Dünyada 5 yaşının altındaki yaklaşık 22 milyon çocuk obez sayılıyor. Araştırmalara göre, kamplarda yeni aktiviteler öğrenen çocukların 63% ü eve döndükten sonra bile bu aktiviteleri yapmaya devam ediyor. Bu da ömür boyu sürecek devamlı bir fiziksel egzersiz yapmayı sağlıyor.
  3. Kamp emeğinizin boşa gitmesini engeller- Kamplar gençlerin öğrenme ve gelişimine yardım etmede oynadığı kritik rolün farkındadır. İyi yönetilen kampların çoğu yazın ortaya çıkacak öğrenme kaybını azaltacak, akademik zenginliği ve sosyalleşme yeteneğini arttıracak programlar sunuyor, liderlik gelişimi için olanaklar sağlıyor ve kampçıların potansiyellerinin tamamını kullanmalarını teşvik ediyor.
  4. Kamp çocukların derin bir nefes almasını ve doğayı hissetmesini sağlar- Kamp çocuğunuzun İpodunu bırakıp çevresindeki dünyaya bakmasını sağlamak için çok güzel bir seçenek. ABD Cornell Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarına göre, doğaya yakın olmak çocukların dikkat süresinin uzamasını sağlıyor. Bunun yanı sıra, İngiltere’deki Essex Üniversitesi’nin yürüttüğü bir çalışmaya göre doğa insanların eski problemlerinden ya da streslerinden kurtulmalarına yardımcı oluyor, gelecekte yaşanacak olası streslere karşı bağışıklık kazandırıyor ve insanların daha iyi konsantre olmasını, daha iyi bir şekilde düşünebilmesini sağlıyor. Şehirde yaşayan bazı aileler için yaz kampları çocuklarının doğayla temas halinde olabileceği tek fırsat olabiliyor.
  5. Kamp çok eğlencelidir- Doğru, çocuklar gerçekten kamplarda saçma şarkılar söyleyip eğlenceli oyunlar oynarlar. Çocuklar güvenli ve ihtiyaçlarının karşılanabildiği ortamlarda oynayabilirler ve sadece çocuk olabilirler. Oyun oynamak çocuğun sağlıklı bir fiziksel, duygusal, sosyal ve entelektüel gelişimine büyük bir katkı sağlayan güçlü bir öğrenme biçimidir.
YAZ, OBEZİTE VE ÖĞRENME KAYBI...
ipip
YAZ, OBEZİTE VE ÖĞRENME KAYBI...

Dünyanın pek çok ülkesinde yapılan araştırmalara göre –zannedilenin tersine- obezite yaz aylarında daha da artıyor. Yani, “ çocuğum kışın içerde kapalı kaldı, sınavlar okul derken kilo aldı;  ama yaz tatilinde koşar bunları eritir” beklentisi pek gerçekleşmiyor. Okulu tatile giren çocukların ve gençlerin uyku saatleri ve yeme düzenleri bozuluyor, TV ve bilgisayar karşısında geçirdikleri uzun saatler, bu sıradaki atıştırmaları nedeniyle kilo aldıkları görülüyor.

Neredeyse bütün çocukların okul yılı boyunca öğrendikleri bilgilerin bir kısmını yaz tatili sırasında unuttukları bilinen bir gerçek. Buna, çalışan anneler, zayıflayan aile ve akrabalık ilişkileri ve teknolojik “oyuncakların” çocuklar üzerindeki etkisini de ekleyince yaz tatillerinin sosyal, fiziksel ve zihinsel gelişimin devam ettiği bir dönem olarak planlanması için özel bir çaba gerektiği görülüyor.

BU SAYFAYI PAYLAŞ
DESIGN + DEVELOPMENT Adaptice