Yazılı Basında Biz

Yazılı Basında Biz

22.06.2013 Akşam - Çocuğunuza Kampçılık Deneyimi Hediye Edin - Hülya Yıldırım

Çocuklarına eğlenceli, eğitici ve farklı karne hediyesi vermek isteyen aileler çoğu kez yaz kamplarını tercih ediyor. Bazı aileler ise çocuklarını yatılı tatile göndermek konusunda endişe yaşıyor... Bu durumda, sizlere tatil anlayışını besleyecek ipuçları! 

HÜLYA YILDIRIM 
Aileler, çocuklarının yaz tatilinin verimli geçmesi için mutlaka dönemler halinde planlar yapmalı. Malum, çocuklar düzenden ve önlerini görmekten memnun oluyor. 

Aileyle birlikte geçirilecek tatil zamanlarının yanı sıra çocukların ailelerinden uzakta kendilerini keşfetmesine ve özgüvenlerini perçinlemelerine yardımcı olacak en iyi seçenek ise kampçılık deneyimi! Kamp hayatı çocukları hem çok eğlendiriyor, hem inanılmaz büyütüyor. 

Üstelik artık ülkemizde bu konuda pek çok iyi alternatif var. İster yatılı, ister günübirlik, ister dağda, ister denizde çocukların kamp deneyimi kazanması mümkün. Ebeveynlerin kampçılık konusuna genellikle -en azından çocuk belli bir yaşa gelene kadar- mesafeli olduğunu biliyorum. Bu nedenle öncelikle doğru bilgi alıp rahatlamaları gerek. Aile kendini iyi hissettiğinde çocuğun tatilinin de harika geçme ihtimali artıyor.  O yüzden bu hafta, 24 yıldır kamp kültürünün gelişimine önemli katkıları bulunan, Türkiye’de okul dışı eğitim ve kamp sektörünün öncüsü Geleceğin Yıldızları’nın Genel Müdürü Osman Gözet ile konuştum.

Yaz kampı yatılı olmak zorunda mı? 
Yaz kampları, öğrencilerin okul tatili süresince ilgi alanlarına göre seçtiği programlarda eğlenirken sosyal ve fiziksel gelişimlerini devam ettirdikleri keyifli ortamlardır. Yaz kampları aile ve öğrencilerin tercihine göre gündüzlü ya da yatılı ve farklı sürelerde olabilir.

Bir çocuğa yaz planı yaparken nelere dikkat etmeli? 
Okul seçiminde gösterilen hassasiyeti gerektirecek kadar önemli. Keyifli ve faydalı bir kamp tecrübesi yaşayabilmesi için öğrencinin ilgi alanı ve ailenin beklentisi belirlenmeli. Ailenin kampın içeriği hakkında hemfikir olmasının ardından bu programı sunan kurumlar incelenmeli. Aileler mümkünse, kamp şirketlerini çocuklarıyla beraber ziyaret edip yöneticileriyle tanışsınlar. Ayrıca kamp ekibinin tecrübesi araştırılmalı, kampçı-eğitmen oranı mutlaka öğrenilmeli. Her öğrenciye ve aileye uygun kamp mevcut, önemli olan ailelerin biraz zaman ayırıp araştırma sırasında hassasiyet göstermeleri...

7 YAŞINDAN İTİBAREN YATILI!

Peki, hangi çocuğa, hangi yaz planı doğrudur?
Bizde çocuklar, kamp programlarına 5 yaşından itibaren günübirlik programlarla katılabiliyor. 1 Temmuz’da Uludağ’da başlayan yaz kampları ise 7-17 yaş arasındaki tüm çocuk ve gençlere açık. Araştırma ve 24 yıllık gözlemlerime dayanarak 7 yaşından itibaren her çocuğun planlı-donanımlı eğitmen gözetiminde yatılı kampları rahatlıkla ve keyifle tamamladığını söyleyebilirim. İlk kez katılanlar için 2 haftalık kamp veya şehirde kamp deneyimi sunan hafta içi gündüz programları uygun olabilir.

Kampçılık aileleri neden korkutuyor? 
Çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimi kampa gönderme kararında önemli etkenlerden biri... Diğer önemli etken de ailelerin beklentilerine cevap veren kurumları araştırıp irtibat kurmaları. Önemli olan çocuğun ve ailenin kamp kurumu tarafından bu tecrübeye hazırlanması.

HER ÇOCUĞA UYGUN KAMP VAR

Kampçılığı önermediğiniz çocuklar var mı? 
Hayır, yıllardır edindiğimiz tecrübeler ve Uluslararası Kamplar Derneği araştırmalarına göre söyleyebilirim ki her çocuğa uygun bir kamp programı vardır.   

Kamp deneyimi çocukların gelişimi için ne derece etkili?
Bu, çocukların hayatını değiştiren bir deneyim. Böyle bir ortamda çocuklar, dinlemek, konuşmak ve bunları yansıtmak için zamanı olan pozitif rol modellerle iletişim kuruyor. Birlikte çalışmayı, karar vermeyi, sorumluluk almayı, yaratıcılıklarını geliştirmeyi, özgürlüğü, kendine güven oluşturmayı öğreniyorlar. Ayrıca, kampçılardan en sık duyduğumuz cümlelerin başında; “Hayatımda yaşadığım en güzel, en eğlenceli yazdı” cümlesi gelir. 

Kamp deneyimi çocukların iletişim ve liderlik yeteneklerini de destekliyor mu?
Yarının liderleri ışık hızında yazı veya telefon mesajı yazabilen değil, yüz yüze etkili iletişim kurabilen, düşüncelerini, fikirlerini ve değerlerini başarılı bir şekilde aktarabilen kişiler olacak. Kamplar, bir liderin taşıması gereken bağımsızlık, esneklik, yaratıcılık, takım çalışması, problem çözme ve etkili iletişim kurma gibi becerilerin kazanımını sağlıyor. Günübirlik kamplar da var.

Geleceğin Yıldızları bu yıl, 5-12 yaş grubuna özel ‘Summer City Camp’ adı altında İstanbul’da gerçekleşen gündüzlü bir program hazırladı. 5-17 yaş arası gençlere spor, sanat, İngilizce ve doğa programlarını içeren yaşam deneyimleri sunan program, Beykoz’daki TED İstanbul Koleji kampüsünde gerçekleştiriliyor.            

24 Haziran-2 Ağustos tarihleri arasında uygulanacak program, yatılı kamp için kendini henüz hazır hissetmeyen veya yazın bir bölümünü İstanbul’da geçirmek durumunda olan 5-12 yaş grubu çocuklar için… Bu programı, yaz okulundan ayıran bir içeriği var; eğitim ve gelişim programlarından kurulacak dostluklara kampçılık ruhunu şehirde yaşatacak bir program hazırlanmış…


BU SAYFAYI PAYLAŞ
DESIGN + DEVELOPMENT Adaptice