Yazılı Basında Biz

Yazılı Basında Biz

01.07.2012 Forbes Türkiye - Jön Türkler

Milyarlarca dolar potansiyel vaat eden yaz kamplarında atı alan Üsküdar'ı geçmek üzere...

İstanbul Kilyos'ta 1 Temmuz 1914 Pazartesi günü keşşaftık tatbikatı yapıldı. 13 kişi 10 gün etrafı “keşfetti". Bu 13 kişilik ekip İstanbul Sultanisi Oymakbeyi Ahmed Robenson tarafından açılan Türkiye'nin ilk izci ünite kampının misafiriydi. Kampçılık adına bir ilk olan bu girişimin üzerinden neredeyse 100 yıl geçti. Türkiye kampçılık pazarının ulaşabildiği nokta ise ancak 400 milyon lira oldu. Şimdilik... Zira potansiyel yüksek. Amerika Birleşik Devletleri\'nde yaklaşık 15 bin kamp var ve sektörün ulaştığı büyüklük, 24 milyar dolar-Türkiye\'nin tüm turizm gelirlerinin ederi 22 milyar dolar. Rusya\'da ise devletin yoğun teşvik verdiği sektörde, 60 bin kamp ve toplam 6.5 milyar dolar büyüklük mevcut. Türkiye\'de devletin ve özel sektörün irili ufaklı yaklaşık 10 bin kampı var. Potansiyeli "milyarlarca dolarlık" olarak ifade edilen pastanın ilk tadımcıları ise sayıları bir elin parmağını geçmeyecek kadar az.

Pazarın hakimi, üç basketbolcu kardeş tarafından kurulan “Geleceğin Yıldızları”. Geleceğin Yıldızları’nda yılda 17 bin geceleme yapılıyor. Her yıl bin öğrenci misafir ediliyor. Hedef, üç yıl içinde bu rakamı 20 bine taşımak. Şirket her yıl ortalama yüzde 15 büyüyor. Gözetler’in başarısı ABD’de takip ediliyor. Hatta ABD’li yatırımcılar Gözetler’e, işletme literatüründe “sınırları zorlayan – işletmede gözü kara” anlamına gelen “Young Turks” tanımlamasıyla sesleniyorlar üç kardeşe. Fahrettin Gözet bu nitelemeden memnun: “ Genç ve Türk olduğunuz için değil, zihniyetimizi övmek için söylediler. ‘ İyi olmayanı da bulup süratle doğruya geçiyorsunuz’ diyorlar. Bu bizim için çok önemli.”

Bu güne kadar ABD’ deki yedi kamptan “bizi satın alın” teklifi gelmiş. Fahrettin Gözet, ABD’ de bir kamp sahibi olmanın finansal açıdan Türkiye’ye kıyasla çok daha kolay olduğunu belirtiyor: “ Yurt dışında, ‘ Future Stars’ markasını kullanıyoruz. Satın alma niyetimiz var, orada 30 senelik mortgage ile cebinizden para koymadan 150 bin dolara birkaç milyon dolarlık kamp alabilirsiniz.”

Murat Gözet’se standardın kendileri için saplantı olduğunu ifade ediyor. Pazar açıcı rollerinin altında Amerika’dan ithal edip Türkiye’ye uyarladıkları standart bilincinin yattığını söylüyor. Gözetler ilk günden itibaren – cep delik cepken delikken – çocukları, Varan otobüslerle seyahat ettirdiklerini ve her çocuğu tam kapsamlı sigortaladıklarını anlatıyor. “ O zamanlar sigorta şirketleri dahi bu alanın farkında değildi” diyor Gözet ve Mapfre Genel Sigorta ile yaptıkları anlaşmanın yeni bir pazarın ilk örneği olduğunu vurguluyor.

Rakamlarla Geleceğin Yıldızları

150: Geleceğin Yıldızları Yaz Kamplarında her yıl görev alan personel sayısı
%98: 2011 kampçılarından kamp koçlarını çok başarılı bulduğunu ve kendilerine örnek aldığını söyleyenlerin oranı
640 bin km: Kamp direktör ekibinin katıldıkları uluslararası eğitimler için son beş yılda uçtukları mesafe
23 yıl: Geleceğin Yıldızları’nın kuruluşundan bu yana geçen süre
53: Bu güne kadar yaz kamplarına katılan yabancı kampçıların geldiği ülke sayısı
226: Bu güne kadar yapılan toplam kamp devresi
22 bin litre: Her yıl yaz kampları yolculuğunda tüketilen içme suyu miktarı
180 saat: Yaz kampları koçlarının aldıkları ortalama eğitim süresi

Geleceğin Yıldızları 1989’da kurulmuş. İlk başta profesyonel birer basketbolcu olan   Fahrettin Gözet ve Murat Gözet’in hafta sonları çocuklara basketbol öğrettiği kısa dönemli bir okuldan ibaretmiş girişimleri. İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nin spor salonunu kullanmışlar uzun süre. Kısa sürede ünleri yayılmış, kayıt için bekleme sıraları oluşmuş. “ Hamili kart yakinimdir” mesajları bile gelmeye başlamış torpil niyetine. 1993’te bu ilgiyi bir adım taşımaya karar verip kamp kurmaya karar vermişler. Fahrettin Gözet 24, Murat Gözet 21 yaşındayken basket okulu öğrencilerinin velilerine düzenledikleri toplantıda anlatmışlar kendilerini: “ Yaz sıcağında herkes şortlu; biz kendimizi ispatlayacağız ya takım elbise kravat giymişiz” diye hatırlıyor Gözet: “ O zaman 21 ila 24 yaşında 2 genciz. Haftada bir saat basket öğretmek tamam ama çocuk emanet etmek bambaşka… Çok çalıştık dersimize. İlk kayıt bugün Mercedes Benz İcra Kurulu’ndaki – o zaman şirketin teknik koordinatörü – Çetin Atsür’den gelmiş. Atsür iki oğlunu – Emre ve Engin’i – kaydettirmiş Gözetlerin kampına. “ İlk kayıt” Engin Atsür’ün bugün A milli basketbolcu olmasını gururla anlatıyor Gözet kardeşler. Zaten yolları kampa düşmüş neredeyse kimseyle irtibatı kesmiyorlar. Eğitim verdikleri çoğu çocuk, büyüdüklerinde eğitmen olarak görev alıyor kamplarda. Gözetlerin özel sektörün en büyük kamp markası olma yolundaki detay görünen birkaç  stratejisi dikkat çekiyor. Murat Gözet oluşumlarını büyütürken Avrupa ve ABD’ de çok kamp gezdiğini anlatıyor. Aldıkları değerlerin de büyümelerinde nasıl rol oynadığını es geçmiyor: “ İlk kampımızı Ayvalık’ta yaptık, deniz kenarında. Ben araştırma yapmak için ABD’ ye gitmiştim. Tesislerde öğlenleri dahi spor yapanlar vardı. Biz burada saat iki ila dört arası çocukların içeride olmalarına dikkat ediyorduk. Yükseklik ölçen saatim vardı. Gördüm ki her kamp, bin – 2 bin metre arasında ve her 200 metrede ısı bir derece düşüyor. Döndükten sonra Fahrettin’e dedim ki dağlara gitmeliyiz.” Ana ocağı Bursa’ya gitmeye karar vermişler. Bursa DSİ’nin de katkısı olmuş bu göçte. O zaman Bursa Belediyesi’nin Demir Taş’ta dünyanın en iyi üç çim kayağı pistinden birini inşa ettiği Uludağ’a çağrılmışlar. Fahrettin Gözet: “DSİ’ deki tanıdıklarımız, ‘Bursalısınız, neden burada kamp yapmıyorsunuz? Bu tesis yazın boş’ dediler. Konaklama için DSİ’nin karavanlarını tahsis ettiler, Uludağ’daki ilk kampımızı böyle hayata geçirdik.”

Geleceğin Yıldızları’nın kampları artık Uludağ’ın beş yıldızlı otellerinde gerçekleştiriliyor. Yazın boş olan oteller kampın gerekliliklerine göre yeniden düzenleniyor. Konaklama için mal sahibi olmak gibi bir niyetleri yok. Bunu maliyet ve dinamizm açısından gereksiz buluyorlar – Uludağ Milli Park olduğundan zaten inşaat yapılamıyor. Orman Bakanlığı izniyle yaptıkları bin 200 metrekarelik açık sahaya bugün 53 ülkeden öğrenci kabul ediliyor. 10 ülkede temsilciliği bulunan şirket, Rotary değişim programlarından öğrenci alıyor ve öğrenci gönderiyor. Geleceğin Yıldızları’nın 14 farklı programı var. Önceleri spor ağırlıklı başlayan içerikleri zamanla sanatsal konularla zenginleşmiş. Sporcu kimliklerinin ‘Gözlerini karartmasına’ izin vermemeye çalışıyorlar. Karartsa da yeri… Zira üçü de profesyonel basketbol oynamış. Geleceğin Yıldızları kurulduğunda ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi olan ve şirkete 2007’de katılan en küçük kardeş Osman Gözet, TOFAŞ’ ta oynamış, Amerikan Kolej Ligi NCAA’ den basketbol bursu almış. Ortanca kardeş Murat Gözet Oyak – Renault, Bursa Erkek Lisesi ve DSİ Nilüferspor basketbol takımlarıyla Türkiye 2. Deplasmanlı ligde Meysu Spor Klübü’nde oynamış. Fahrettin Gözet ise Türkiye 1. Ligi’nde üç yıl profesyonel oynamış. Üçünün de forma numarası 9 ve üçü de oyun kurucu olan Gözetler bazı çocukların spordan haz etmediğini tespit edince programları çeşitlendirmiş. Basketbol, voleybol, sörf, yelken ve kayakla beraber müzik, İngilizce ve film yönetmenliği gibi farklı programlar oluşturulmuş. Şimdi kamplardaki etkinliklerinin yanı sıra uluslararası güçlerini artırarak Uludağ’ı deyim yerindeyse yabancı dil üssü yaparak Türkiye’nin Cambridge’ ine dönüştürmek peşindeler.

Her yıl yüzde 15 büyüyen Geleceğin Yıldızları önümüzdeki sene vakıf kurma niyetinde.

Ancak 23 yıldır pazar açıcı ve lider konumundaki Gözetler’in artık oldukça dikkat çekici bir rakibi var. İbrahim Kutluay Spor Akademisi ve Campbradley işbirliğiyle 4- 17 yaş arası çocuklar için bir yaz kampı silsilesi açıldı haziranda. Ev sahibi Okan Üniversitesi. Üniversite’nin 160 bin metrekare alan üzerine kurulu kampüsünde faaliyet gösterecek kamplarda spor eğitimi ve İngiizce dersleri veriliyor. Basketbol ve yüzmenin yanı sıra beyzbol, golf, jimnastik gibi branşlar da var. Ortaklığın diğer bacağında ABD’nin önde gelen yaz kamplarından Chicago Banner Day Camp’de eğitim görmüş profesyonel isimler var. Bu isimlerden Aylin Yurdagül, 25 Haziran itibariyle başlayan kayıtlarda ciddi bir taleple karşılaştıklarını anlatıyor: “ 150 kişiye ulaştık şimdiden. İki yıldır bu proje için hazırlanıyoruz. ABD bu işin en gediklisi. Biz de orada çalıştık. Ortaklık için de İbrahim Kutluay’la irtibata geçtik. O da hem bu ortaklığı keyifle kabul edeceğini hem de Okan Üniversitesi’nin yaz için böyle bir arayışta olduğunu belirtince yollarımız Okan’la da kesişti. Potansiyelin çok yüksek olduğuna inanıyoruz.”

Her iki girişimin de kaliteli kamp kaygısı var. Türkiye’nin bu yolda kazanacağı marka değerinin ve okul dışı eğitiminde kat edeceği mesafenin ucuzluk değil, kalite üzerinden gelişmesi görüşündeler. İkisinin de fiyat skalası benzer, haftalık ortalama 700 ila 1000 dolar arası. Henüz bu tür kamplara ilişkin bir mevzuat yok. Ancak 2014’te Gözet kardeşlerin çalışmalarıyla Türkiye’de yapılması kesinleşen ve binlerce kişinin katılması beklenen Dünya Kampçılık Kongresi’nin bu manada fayda sağlayacağını ön görmek mümkün.

Çocukları babalarının Bursa Kapalıçarşı’daki iş yerinde staj yaparak geçen bu üç profesyonel basketbolcunun tutku halindeki liderlikleriyle şekillenen pazar, KOBİ’lere özgü bir dinamizmle yol alıyor.

Bu hazineyi keşfeden ilk büyük sermayedar Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan ise iddialı konuşuyor: “ Güçlü altyapı özelliklerine sahip Okan Üniversitesi ve Okan Koleji’nde bu yıl çok farklı bir yaz kampı açacağız. Yabancı dil eğitiminde önemli rol oynayan yaz kampı kavramına farklı bir bakış açısı getireceğini düşündüğümüz ‘Okan Camp Bradley’ ile artık çocuklarımız Amerika ve benzer ülkelerde yıllardır uygulanan yaz kampları için binlerce kilometre öteye gitmek zorunda kalmayacaklar. ‘Amerikan Yaz Kampı konseptini; ekonomik koşullarda İstanbul’da, Türkiye’nin en modern kampüsünde doğayla iç içe çocuklarımıza sunacağız.


BU SAYFAYI PAYLAŞ
DESIGN + DEVELOPMENT Adaptice