Yazılı Basında Biz

Yazılı Basında Biz

01.06.2012 Formsante - Sağlıklı Bir Yaşam İçin Çocukluktan İtibaren Spor Yapmak Şart

Yaz geldi, çocuğunuz için planlar yapmaya başladıysanız spor kamplarını da gözden geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. Çocuklara arkadaşlık ve ekip ruhunu aşılayan kamplar, aynı zamanda sağlıklı yaşamı seven gençler yetiştirmeyi amaçlıyor… Yaz kampları çocukların eğlenirken sosyal ve fiziksel gelişimlerini devam ettirdikleri ortamlar olarak tanımlanıyor.1989 yılından bu yana Türkiye’de kamp kültürünün gelişimine önemli katkılarda bulunan Geleceğin Yıldızları, bu yıl 20 ülkeden ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen çocukları Uludağ Kamplarında buluşturuyor. Kampın Genel Müdürü Osman Gözet ile kampların çocukların üzerindeki faydalarını konuştuk.

Kamp seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Öğrencilerin keyifli ve faydalı bir kamp tecrübesi yaşayabilmeleri için, öncelikle öğrencinin ilgi alanı ve ailenin kamptan beklentisi belirlenmeli. Kampın içeriği hakkında ailenin hemfikir olmasının ardından bu programı sunan kurumların incelenmesi gerekiyor. Kurumların yöneticileri, tarihçesi, kampçılık tecrübesi, kamp programının içeriği, kampların yapıldığı tesislerin konumu ve konforu incelenmesi gereken önemli kriterler arasında yer alıyor. Kampa ulaşımda ve geziler sırasında kullanılan araçların seçimi, kampta sunulan sağlık hizmetleri ve sağlık sigorta kapsamı ailelerin kamp seçiminde göz önünde bulundurması gereken diğer önemli noktalar. Mutlaka, her öğrenciye ve aileye uygun bir kamp mevcut; önemli olan ailelerin biraz zaman ayırıp araştırma sırasında hassasiyet göstermeleri.

Kamplarda sağlıklı yaşam için etkinlikler yapılıyor mu?

Kamp öncesinde eğitim döneminde düzenli beslenme ve spor alışkınlıkları konusunda oturumlar düzenlemenin yanı sıra stres yönetimi, risk analizi ve etkili iletişim yöntemleri hakkında teorik ve pratik bilgiler sunuyoruz. Düzenli beslenmenin önemi tüm kampçılara vurgulanıyor ve yemek menüleri uzman diyetisyenler tarafından hazırlanıyor. Kamp süresince planlı olarak sunulan spor aktiviteleri ve oyunlar da öğrencilerin fiziksel gelişiminde etkili oluyor.

KAMP HAYATI ÇOCUĞU OLGUNLAŞTIRIYOR

Ekip ve arkadaşlık ruhu aşılayan kamplar çocuğun kendi ayakları üzerinde durmasına da yardımcı oluyor. Psikolog Nükhet Turkan bu konuda şöyle diyor: ’Kamp, gençlerin fiziksel aktivite ihtiyaçlarını karşılamaları, yaratıcı ifadeler geliştirmeleri ve toplum içine katılımları için gerekli olan kuruluşlardan biridir. Çünkü sadece okul, bu ihtiyaçların hepsinin birden karşılanmasına yeterli olamayabilir. Kamplar gençlere yeteneklerini ilgilerini ve değerlerini keşfetme imkânı sunuyor. Çoğu okullar bunların hepsini birden karşılayamıyor. Bu tür kamp deneyimleri olan çocuklar daha sağlıklı ve daha az problemli insanlar olarak yetişiyorlar.’’


BU SAYFAYI PAYLAŞ
DESIGN + DEVELOPMENT Adaptice