Yazılı Basında Biz

Yazılı Basında Biz

18.06.2014 Milliyet Cadde - Kampa Tek Başına Gidebilir

Yaz Tatilinde Hem Öğrensin Hem Eğlensin! - Kampa Tek Başına Gidebilir

Yaz kampında ailesinden ayrı zaman geçiren çocuklar; birlikte çalışmayı, karar vermeyi, sorumluluk almayı, yaratıcılığı, özgürlüğü ve kendine güvenmeyi öğreniyor

Tatilde çocuklarının sosyalleşeceği alanlar arayan aileler için yaz kampları bir alternatif. Ancak aileler, çocuklarını tek başlarına, farklı bir yere gönderme kararını alırken zorlanıyor. Geleceğin Yıldızları Yaz Kamplarının Genel Müdürü Osman Gözet, çocuklarını yaz kampına göndermek isteyen ailelere şu tavsiyelerde bulundu:
Yaz kampı, öğrencilerin okul tatili süresince ilgi alanlarına göre seçtiği programlarda eğlenirken, sosyal ve fiziksel gelişimlerini devam ettirdikleri bir ortam.
Aile ve öğrencilerin tercihine göre gündüzlü ya da yatılı, farklı sürelerde olabilir. 
Yaz kampları okuldan farklı amaçlarla düzenleniyor.

ÖZGÜVENİ ARTIYOR SORUMLULUK ALIYOR

Kamp yaşamı onlara pozitif ve yeniliklerle dolu bir çevre sunar. Kamp; gençlerin fiziksel aktivite ihtiyaçlarını karşılamaları, yaratıcı ifadeler geliştirmeleri, gizli kalmış yeteneklerini ortaya çıkarmaları ve toplum içine katılmaları için gerekli altyapıyı sağlar.

İLETİŞİM KURUYORLAR

Doğal ortamdaki kamp aktiviteleri ve grup yaşamı; sosyal ortamda başarılı ve sağlıklı bir
gelişme sağlarken, eğlencenin günlük amaç olduğu bir mekan hazırlıyor. Böyle bir ortamda çocuklar; dinlemek, konuşmak ve bunları yansıtmak için zamanı olan pozitif ‘rol model’lerle iletişim kuruyor. Birlikte çalışmayı, karar vermeyi, sorumluluk almayı, yaratıcılıklarını geliştirmeyi, özgürlüğü, kendine güven oluşturmayı ve güven kazanmayı öğreniyorlar. Aynı zamanda kamplar; takım çalışması, liderlik, uzlaşma ve saygı gibi değerlerin gelişmesine yardımcı oluyor.

64 ÜLKEDEN  BİNLERCE ÇOCUK

Türkiye’nin birçok ilinden 5-17 yaş arası çocuk ve gence 22 farklı program seçeneğiyle spor, sanat, doğa ve İngilizce içerikli okul dışı eğitim olanağı sunan Geleceğin Yıldızları, 1989 yılından bu yana uluslararası bir organizasyon olarak hizmet veriyor.  Sörf, film yönetmenliği, yelken, İngilizce yaz kampları ve basketbol gibi 22 farklı programla 64 ülkeden (Almanya, İtalya, Fransa, Rusya,  ABD vb) binlerce genç kamplara katılıyor. Geleceğin Yıldızları kampları, bu yıl da Türkiye’nin yanı sıra 20’den fazla ülkeden gelen kampçılara ev sahipliği yapacak.

KURUMU İYİ ARAŞTIRIN

Yaz kampı seçimi, aslında okul seçimi kadar önemli. Öğrencinin ilgi alanı ve ailenin kamptan beklentisine yönelik program sunan kurum iyi incelenmeli. Kampçılık tecrübesi, programın içeriği, kampların yapıldığı tesislerin konumu ve konaklamaya uygunluğu önemli kriterler. Aileler mümkünse kamp yöneticileriyle tanışmalı. Ulaşımda ve geziler sırasında kullanılan araçların seçimi, kampta sunulan sağlık hizmetleri ve sağlık sigorta kapsamı araştırılmalı.


BU SAYFAYI PAYLAŞ
DESIGN + DEVELOPMENT Adaptice