Yazılı Basında Biz

Yazılı Basında Biz

23.06.2014 Sözcü Gazetesi - 600 Milyon Liralık Kamp Turizmi Yabancıyı Da Çekti

Sörften sinemaya, fotoğrafçılıktan yogaya kadar çeşitlenen 600 milyon lira cirolu yerli kamplar, yabancı gençlerin de ilgisini çekmeyi başardı

Çocuklara ve gençlere yönelik yaz kampları son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla gelişiyor. Kamplara katılmak için her yıl 30 bin öğrenci ile yurt dışına giden 100 milyon dolar Türkiye’de düzenlenen özel programlar sayesinde geri dönüyor. Üç aylık yaz tatili süresinde 1,5 milyon çocuğun katıldığı kamplar 600 milyon lira hacim yaratıyor.

Futbol, voleybol, basketbol, sörf, yelken gibi spor faaliyetlerinin gelişimine yönelik kamplar öne çıkarken İngilizce dil kampı, film yönetmenliği, yaratıcı drama, takı tasarımı, sanat ve ritim atölyesi, yoga ve meditasyon ve doğa fotoğrafçılığı gibi çocukların ilgi alanlarına göre hazırlanmış özel kampların sayısı da gitgide artıyor. Turizme de katkısı bulunan sektörde düzenlenen uluslararası gençlik kampları sayesinde dünyanın birçok ülkesinden yabancı kampçı da Türkiye’ye geliyor. Kamp çağında 5-17 yaş arası 16 milyon çocuğun yaşadığı Türkiye’de sektörün 4 yılda ikiye katlanarak bin 200 milyon lirayı aşacağı öngörülüyor.

Tablo Tersine Döndü

Türkiye Kamplar Derneği Başkanı Fahrettin Gözet, Türkiye’de her yıl 30 bin öğrencinin dil, sanat ve spor gibi farklı alanlarda gelişim kamplarına katılmak için yurt dışına gittiğini söyledi. Yaz dönemi ile birlikte kampçılık hareketlenirken, bu kamplar için yılda 100 milyon dolar civarında döviz yurtdışına çıkıyor. Ancak, Gözet bu tablonun artık tersine dönmeye başladığını bildirdi. Kamplara ilgi artarken, düzenlenen kamplara katılanların yüzde 15’ini yabancılar oluşturuyor.

Kampçılık bulunduğu ülkeye de gelir sağlıyor. Katılımcıların gıda, konaklama, ulaşım sektörlerinde ek istihdam yaratıcı etkileri görülüyor. Sektörün büyümesi üniversite öğrencilerine ve eğitimcilere yazın çalışma imkanı da sağlıyor. Kamp işletmeciliği hem ekonomiye katkı sağlıyor hem de istihdam yaratıyor.

10 bin Kamp Düzenleniyor

Sayıları 10 bini bulan kampların yüzde 90’ı devlet tarafından organize ediliyor. Gençlik spor bakanlığı, il müdürlükleri, il ve ilçe belediyelerden, spor kulüplerine, derneklere ve vakıflara kadar düzenlenen kamplar bulunuyor. Özel kamplar sektörün ancak yüzde 10’u kadarını kapsıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı 20 tesisinde yılda 25.000 e yakın genci ücretsiz olarak kamplara ötürüyor. Bakanlık kamp için yıllık 30 milyon TL civarı bir kaynak ayırıyor.

Yılda 1,5 milyon öğrenci yaz aylarında kamplara katılıyor.

Sayıları 10 bine ulaşan özel ve kamu kampları 600 milyon liralık hacim yaratıyor.

Sektörün dört yılda bin 200 milyon liralık hacme ulaşması bekleniyor.

30 bin öğrenci yurtdışı kampları tercih ediyor ve toplam 100 milyon dolar harcanıyor.

Türkiye’deki Kamplara 64 Ülkene Katılım Var

Türkiye’deki en büyük ve en yaygın özel kamp kuruluşlarından biri olan Geleceğin Yıldızları’nın kurucusu olan Türkiye Kamplar Derneği Başkanı Fahrettin Gözet, bugüne kadar 64 farklı ülkenin gençlerini Türkiye’deki kamplarında buluşturduklarını, Uludağ’ı yabancı dil eğitiminde İngilizce üssü haline getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Uludağ dışında İstanbul, Alaçatı, Kuşadası ve Datça’daki 5 bölgede düzenlenecek kamplarda 20’den fazla ülkeden 2.500 misafir ağırlanacak.

Kampçılık ABD’de Dev Bir Sektör

Kampçılık sektörünün en gelişmiş olduğu ülkeler, Japonya, kanada, ABD, Rusya ve Almanya. Örneğin ABD’de 15 bine yakın kamp var. 12 milyon çocuk kamplara gidiyor ve sadece okulların kapandığı yanı 2,5 aylık sürede 24 milyar dolarlık bir sektör oluşturuyor.


BU SAYFAYI PAYLAŞ
DESIGN + DEVELOPMENT Adaptice